Eurovision Song Contest 2017 pozná svojho víťaza!

Portugalský reprezentant Salvador Sobral v hlasovaní ohromil odbornú porotu a rovnako divákov nielen z celej Európy.

Víťaz 62. ročníka najsledovanejšej nešportovej súťaže na svete Eurovision Song Contest, Salvador Sobral, získal najviac hlasov (dokopy 758) ako od odbornej poroty z väčšiny krajín Európy, tak od divákov, ktorých zaujal svojou piesňou Amar Pelos Dois (Láska pre oboch). Na druhom mieste s 615 bodmi sa umiestniloBulharsko, ktoré zastupoval iba 17-ročný spevák Kristian Kostov s piesňou Beautiful Mess (Prekrásny chaos). Tretí sa umiestnil moldavský Sunstroke Project s chytľavou tanečnou piesňou Hey Mamma, ktorý sa už na Eurovízii v minulosti raz divákom predstavil. Tento raz získali 374 bodov.„Je to víťazstvo hudby a ľudí, ktorí robia muziku, ktorú chcú naozaj niečo povedať,“ povedal Sobral pri preberaní trofeje. „Hudba, to nie sú ohňostroje, to sú pocity. Skúsme to zmeniť a vrátiť sa k hudbe, pretože práve na tom záleží,“ dodal Sobral. Komentátori si zároveň všímajú, že Sobralova subtílna, pomalá a takmer jazzová pieseň zvíťazila v záplave žiarivých popových melódií.


Sobralovo víťazstvo znamená, že Portugalsko bude budúci rok prvýkrát usporiadateľskou krajinou. Vlani triumfovala ukrajinská speváčka Jamala, ktorej vystúpenie na tohtoročnom ročníku narušil fanúšik, ktorý vbehol na pódium a ukázal nahé pozadie.

Holý zadok narušil priebeh tohtoročnej Eurovízie.

Mottom šou bolo heslo Celebrate Diversity, čomu však hudobný výber ani účastníci veľmi nezodpovedali. Okrem neeurovíznej víťaznej skladby sa do finále prebojoval aj maďarský spevák rómskeho pôvodu Joci Pápai, ktorý zmixoval rómske motívy so spevom a dokonca aj rapom v maďarčine. Medzi favoritov sa mohli zaradiť aj krajiny ako Azerbajdžan, Švédsko či Dánsko, ktoré si pripravili veľmi chytľavé songy.


Napriek našim susedom, ktorí reprezentovali svoje krajiny sa súťaže z finančných dôvodov ani tento rok nezúčastnilo Slovensko, naposledy nás reprezentovali v roku 2012 Miro Šmajda (alias Max Jason Mai), Twiins-ky (2011) alebo Kristína (2010). Držať palce sme mohli opäť susednej Českej republike a jej zástupkyni Martine Bárte s piesňou My Turn, ktorej sa ale do finále prebojovať nepodarilo, pretože neuspela v prvom semifinále. Nadviazala tak na neúspechy českých reprezentantov v predchádzajúcich ročníkoch. Iba vlani sa do finále súťaže dostala česká speváčka Gabriela Gunčíková, ktorá nakoniec obsadila predposledné, 25. miesto.
Tohtoročný ročník Eurovízie bol poznamenaný tým, že ukrajinské úrady zakázali vstup do krajiny ruskej speváčke, pretože spievala aj na Ruskom anektovanom Kryme. Moskva odmietla pristúpiť na kompromis v podobe vystúpenia „na diaľku“, alebo vyslať do zápolenia niekoho iného a zrušila prenosy z tohtoročného ročníka súťaže, ktorá je inak v Rusku veľmi populárna.
Kompletné vystúpenia si môžeš pozrieť v tomto videu v plnom znení včerajšieho finále.

Aké sú tvoje pocity? Súhlasíš s víťazom tohto ročníka Eurovízie? Alebo bol tvoj favorit iný? Daj nám vedieť v komentoch!
Autor: ReBel; Foto: Eurovision Song Contest 2017, BBC

Komentáre

Bubo